Každý měsíc své dny protrpíte? Změňte jídelníček!

Bolestivá menstruace, odborně dysmenorea, trápí mnoho žen. Ačkoliv řadu z nás v první řadě napadne užití běžně dostupných léků proti bolesti, zdaleka to není jediná možnost, jak tyto obtíže zmírnit. Existují i přirozenější metody, z nichž některé znaly už naše babičky.

Každý měsíc své dny protrpíte? Změňte jídelníček!

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Zkušenosti ukazují, že to, co jíme, může příznivě, či naopak nepříznivě ovlivnit intenzitu menstruačních bolestí. Jak zní doporučené úpravy jídelníčku, a to nejen v souvislosti s dysmenoreou? 

  • Jezte potraviny, které jsou bohaté na vápník (například listovou zeleninu, brokolici nebo mandle).
  • Dopřejte si potraviny s vysokým obsahem antioxidantů (borůvky nebo třešně).
  • Vyhněte se bílému pečivu, cukru a živočišným tukům.
  • Upřednostněte rostlinné oleje a potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (zejména ryby).
  • Pijte dostatečné množství vody, ale zbytečně se nepřepíjejte.
  • Omezte kofein, alkohol a tabák.

Léčivé teplo i pohyb

Od bolestivých menstruačních křečí prokazatelně ulevuje teplo. Zkusit můžete teplou koupel nebo nahřátý ručník, který umístíte do oblasti podbřišku. Organismus bolest lépe snáší také tehdy, pokud je v dobré fyzické kondici. Cvičte alespoň pětkrát týdně po dobu 30 minut. Některým ženám uleví od bolestivé menstruace speciální rehabilitační cvičení pod vedením odborníka.

A co bylinky?

Existuje řada v lékárně běžně dostupných bylin, které se chlubí schopností zmírnit bolesti provázející menstruaci. Patří mezi ně například drmek obecný neboli mnišský pepř, kalina obecná, ploštičník hroznatý nebo pupalka dvouletá. Přestože se jedná o přírodní preparáty, díky účinným látkám, které obsahují, mohou reagovat s řadou léků. Poraďte se proto předem s lékařem či lékárníkem, než začnete bylinky užívat.

Ještě něco navíc

Některé ženy využívají ke zmírnění menstruačních potíží také alternativní metody, jako je například akupunktura, meditace či masáž aromatickými oleji. Ty též mohou přinést kýženou úlevu.

I když ve většině případů neznačí bolestivá menstruace nic závažného, někdy může upozorňovat na přítomnost onemocnění, jako je endometrióza či pánevní zánět. Proto je vhodné konzultovat tento problém se svým gynekologem, a to zvláště v případě, že se bolesti nějakým způsobem změnily.

(veri)

Zdroj:
http://umm.edu

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 12242

Čtěte dále

Sužují vás bolesti hlavy? Možná za to mohou cigarety!

Podle odborníků může být spouštěčem potíží s hlavou kouření. Ovšem přesný mechanismus tohoto působení není ještě znám, přestože se...

Mocné počasí – 10 příkladů jeho působení na naši kondici

Meteorologické výkyvy mají dopady na zdraví mnoha lidí. Někteří jedinci jsou vůči těmto náhlým změnám citlivější a pocítí i...

Vysoké teploty: tělu se snažte ulevit!

Horečka sama o sobě není onemocnění. Je to příznak, který nás informuje o vlastním stavu organismu. Nejčastěji upozorňuje na...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.