Ledviny v ohrožení díky analgetikům

V běžném životě se často objevují situace, kdy je třeba sáhnout po lécích proti bolesti. Umějí nám přinést úlevu, při dlouhodobém užívání ale i komplikace. Například poškození ledvin.

Ledviny v ohrožení díky analgetikům

Sdílení článku
Podělte se o článek.

V běžném životě se často objevují situace, kdy je třeba sáhnout po lécích proti bolesti. Umějí nám přinést úlevu, při dlouhodobém užívání ale i komplikace. Například poškození ledvin.

Právě poškození ledvin, tzv. analgetická nefropatie, v důsledku dlouhodobého užívání analgetika je poměrně málo známou komplikací této léčby. Samozřejmě to neznamená, že si vezmete jednu tabletku a hned se musíte obávat takto závažné choroby. Je ale dobré vědět, jak se jí můžete vyhnout.

Existuje řada analgeticky účinných léků, které vedou k poškození ledvin a jejich funkce. Nejrizikovější jsou volně prodejné léky. Naproti tomu opioidy toto nebezpečí nepřinášejí.

Rizikovými látkami jsou:

  • kyselina acetylsalicylová,
  • acetaminofen, fenacetin,
  • paracetamol,
  • ibuprofen,
  • naproxen.

Zdravá ledvina si poradí sama

Léky ze skupiny volně prodejných nesteroidních protizánětlivých látek, jako jsou acylpyrin, ibuprofen atd., poškozují ledviny snížením průtoku krve hluboko ve tkáni ledvin. Tento efekt je součástí účinku těchto léků, a jedná se tedy o klasický nežádoucí účinek.

Zdravá ledvina má však mechanismy, pomocí nichž se obvykle s poklesem prokrvení vyrovná. Pokud je však ve hře další faktor, mohou i tyto léky vést k poškození ledvin až k jejich selhání. Jinou kapitolu tvoří fenacetin a paracetamol. Tyto látky přímo poškozují ledviny nejasným mechanismem.

Léta v zajetí analgetik

Ačkoli jsou popsány případy onemocnění ledvin po krátké (několikatýdenní) léčbě analgetiky, typicky se poškození ledvin rozvíjí nejdříve po několika letech pravidelného, dennodenního užívání. Z hlediska rychlosti rozvoje poškození jsou mnohem horší kombinované preparáty, které jsou z tohoto důvodu postupně méně doporučovány a užívány. Analgetika patří k nejčastěji užívaným lékům. Řada lidí s chronickými bolestmi nejde k lékaři a raději užívají tabletky, které si nakoupí v lékárně. Ve snaze zvýšit efekt pak jednotlivé léky různě kombinují.

Zvláště ženy tíhnou více k tomuto druhu samoléčby bolestí hlavy a menstruačních bolestí, navíc jsou náchylnější k samotnému poškození ledvin. Platí, že pokud užíváte analgetika několikrát za týden, rozhodně byste měli jejich užívání probrat s lékařem. Je možné, že vám doporučí jiný lék, který může být levnější a účinnější.

Pokud berete několik tablet analgetik denně a nejedná se o léky předepsané a doporučené lékařem, můžete být v ohrožení. Vaše ledviny (a pravděpodobně i další orgány, jako například játra) nemají z takové léčby asi velkou radost a uděláte dobře, když co nejdříve navštívíte lékaře a možnosti tlumení bolesti s ním proberete.

(shmt)

Zdroje:
Pharmindex brevíř 2008, ISBN 987-80-87135-05-1
www.wikipedia.org - analgesic nephropathy
www.healthsystem.virginia.edu
Early renal failure after mesalazine (Case report), Dalibor Musil, Josef Tillich

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3675
Děkujeme Vám za Váš hlas.

Čtěte dále

Děsí vás návrat do práce? Naučte se relaxovat i tam

Dovolená se pomalu chýlí ke konci a pracovní povinnosti se začínají hlásit o slovo. Návrat do stresem nabitého zaměstnání...

Každý měsíc své dny protrpíte? Změňte jídelníček!

Bolestivá menstruace, odborně dysmenorea, trápí mnoho žen. Ačkoliv řadu z nás v první řadě napadne užití běžně dostupných léků...

Trápí vás bolest a horečka? Pomoc naleznete v lékárně

Řada z nás hledá v případě nachlazení pomoc v nejbližší lékárně. Na trhu dnes existuje řada preparátů, které obsahují...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.