Přítomnost blízkého člověka může snížit vnímání bolesti

Na první pohled by se zdálo, že vnímání bolesti je něco, co člověk nemůže ovlivnit jinak než pomocí léků. Bolest však není jednoduše srovnatelná například s vnímáním tlaku nebo teploty.

Přítomnost blízkého člověka může snížit vnímání bolesti

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Na první pohled by se zdálo, že vnímání bolesti je něco, co člověk nemůže ovlivnit jinak než pomocí léků. Bolest však není jednoduše srovnatelná například s vnímáním tlaku nebo teploty. Kromě bolestivého vjemu s sebou totiž každá bolest nese i výrazný emoční náboj a tato emotivní složka bolesti je relativně nezávislá na samotném bolestivém vjemu.

Mozek dokáže bolest potlačit i vyvolat

Emotivní složka bolesti neboli nepříjemné pocity, které vnímání bolesti doprovázejí, mohou být v některých případech ještě nepříjemnější než bolest samotná. Výhodou však je, že emotivní složku bolesti lze do značné míry ovlivnit také psychologickými prostředky. Existují důkazy o tom, že od bolesti může ulevit například vhodná hudba nebo kontakt se zvířaty. Na druhou stranu může být vnímání bolesti být výrazně zvýšeno například tím, že bolest předem očekáváme. Bolestivé vjemy zesiluje také nejistota, stres nebo strach. Dalším významným faktorem, který vnímání bolesti zvyšuje, je samota.

Samota je stresový faktor

Největší roli hraje emotivní složka bolesti v rámci chronické bolesti. Proto u lidí dlouhodobě trpících bolestí je kromě dostatečné farmakoterapie potřeba myslet také na faktory psychologické. Kromě pocitu bezpečí a jistoty, klidného a pozitivně naladěného prostředí je důležitá lidská blízkost. Člověk byl v průběhu své evoluce zvyklý žít a pohybovat se ve skupinách a samota pro něj znamenala ohrožení.

Také proto je déletrvající fyzická samota výrazný stresový faktor a kromě toho, že většinu lidí frustruje psychicky, vyvolává nepříznivé změny v organismu obdobné těm, jaké vyvolává chronický stres. V neposlední řadě pak samota zvyšuje citlivost k bolesti.

Těžká, ale potřebná úloha našich blízkých

Společnost chronicky nemocného člověka může být obtížná a někdy i nepříjemná a zdraví lidé často v jeho přítomnosti zažívají nesnesitelný pocit bezmoci. Je proto důležité si uvědomit, že již naše samotná fyzická přítomnost dokáže do jisté míry zlepšit zdravotní stav a nastartovat hojivé procesy u člověka, který je odsouzen k tomu, trávit většinu času sám.

(vek)

Zdroj: www.dana.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3905
Děkujeme Vám za Váš hlas.

Čtěte dále

Pozor na množství analgetik, větší dávky mohou velmi uškodit!

Bolest je stav, který umí moderní medicína řešit. Nejlepší je ale svěřit se do rukou odborníků. Ordinujete-li si léky...

Vyhýbáte se lékům? S bolestí pomůže deset ryze přírodních bojovníků

Trápí vás bolesti hlavy, kloubů nebo vás opět bolí v krku? Pak vězte, že nemusíte automaticky sahat po lécích...

Jak prožít Vánoce v pohodě

Ačkoli by měly být Vánoce svátky klidu, paradoxně jsou pro mnohé spíše významným zdrojem stresu. Řeší se finance, nedostatek...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.