Skolila vás chřipka? Pozor na dehydrataci!

Dostatečný příjem tekutin je důležitý. Pokud jsme ale nemocní, stává se jejich doplňování více než nutností. Při průjmu, zvracení nebo horečce totiž ztrácíme velké množství vody, a pokud bychom ji tělu opětovně nedodali, hrozila by nám dehydratace. Jak lze tomuto stavu předcházet?

Skolila vás chřipka? Pozor na dehydrataci!

Sdílení článku
Podělte se o článek.
  • Pokud trpíte horečnatým onemocněním nebo takzvanou střevní chřipkou, je nezbytné, abyste svému organismu průběžně dodávali potřebné tekutiny. Spíše než velké množství najednou se doporučuje časté popíjení menších objemů.
  • Jestliže si nejste jistí, zda během dne pijete dostatečně, může vám pomoci záznam příjmu tekutin.
  • Při výběru se vyhněte těm výrobkům, které obsahují kofein a alkohol, protože ty vedou k dalším ztrátám vody. Sycené nápoje se rovněž nedoporučují.
  • Mezi vhodné tekutiny, kterými lze vedle samotné vody doplnit také potřebný cukr a soli, patří sportovní nápoje, polévka, ředěný džus nebo ideálně takzvaný rehydratační roztok. Jeho zjednodušenou verzi si lze snadno vyrobit doma z běžně dostupných přísad: do litru vody přidáme 8 čajových lžiček cukru, 1 lžičku soli, 1 šálek neslazeného ovocného džusu nebo 2 pomeranče. Rehydratační roztok je též možné zakoupit již připravený v lékárně.
  • Snížení horečky s pomocí zábalů či běžně dostupných léků pomáhá omezit ztráty tekutin pocením a nemocný se více věnuje jejich příjmu.
  • Dostatečné pití lze orientačně kontrolovat podle množství a barvy produkované moči. Pokud močíte málo a moč je tmavá, je třeba pít více.
  • Dalšími známkami nedostatečného zavodnění jsou suchá ústa, žízeň, snížené napětí kůže, pokles na váze, bolest hlavy, závratě a zrychlený puls. Těžké případy dehydratace mohou končit až smrtí.
  • Zvláště nebezpečné jsou ztráty tekutin u malých dětí a zejména miminek. Pokud dítě méně močí (nemá mokré pleny nebo jich pomočí méně než obvykle), při pláči mu netečou slzy a má takzvaně zapadlé oči, případně propadlou fontanelu, neváhejte s návštěvou pediatra.

(veri)

Zdroj:
www.medscape.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 14844
Děkujeme Vám za Váš hlas.

Čtěte dále

Bolest hlavy: běžná obtíž, nebo veliký malér? Zjistěte, jak jste na tom vy

Většina bolestí hlavy neznamená žádný závažný problém. Ovšem ve výjimečných případech může jít i o život. Naučte se rozpoznat...

Jak prožít Vánoce v pohodě

Ačkoli by měly být Vánoce svátky klidu, paradoxně jsou pro mnohé spíše významným zdrojem stresu. Řeší se finance, nedostatek...

Fantomová bolest: je viníkem mozek?

Smířit se s amputací končetiny je samo o sobě nevýslovně těžké. Aby toho nebylo málo, část pacientů navíc trápí...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.