Analgetika v rukou seniorů: Někdy může jít o zdraví!
Léky proti bolesti patří mezi jedny z nejužívanějších. S přibývajícím věkem ale roste citlivost organismu k těmto preparátům. S...
Bolest není vždy známkou chorobných změn v těle. Typickým příkladem mohou být bolesti pohybového aparátu z nevhodné zátěže nebo přetížení. Tyto bolesti jsou mimořádně časté, v podstatě se s nimi v průběhu života setká každý.
Bolest není vždy známkou chorobných změn v těle. Typickým příkladem mohou být bolesti pohybového aparátu z nevhodné zátěže nebo přetížení. Tyto bolesti jsou mimořádně časté, v podstatě se s nimi v průběhu života setká každý. Jakou roli v jejich případě může sehrát fyzioterapie? A je použitelná i jindy?
Svaly a vazy bolí po námaze nevhodné, což může být běžná forma zátěže s velkou intenzitou (např. běžná chůze na velkou vzdálenost) anebo nezvyklá zátěž (např. nemocné tetičce posekat a zrýt zahrádku). V obou těchto případech hraje roli poškození svalů a šlach na mikroskopické úrovni – tzv. mikrotraumata. Dobrou prevencí jejich vzniku je strečink – protahování. Ideálně provedený strečink má dvě fáze – jednu pro zahřátí a druhou po ukončení pohybu (např. večer). Při strečinku nehmitáme, natahujeme do pocitu napětí a vydržíme na jeden dech v krajní poloze. Strečink zmenšuje pravděpodobnost poškození tkání. Hojení poškozené tkáně se strečinkem již neurychlí.
Představují také velmi rozšířenou skupinu bolestí. Nejčastější příčinou je nedostatek vhodného pohybu, tedy posilování důležitých svalů a nevhodná poloha. Na tomto místě je třeba říci, že klasická židle "evropského střihu" není k sezení vhodná. Tělo svírající s nohama pravý nebo ostrý úhel vede k hrbení a únavě páteře. Naopak žádoucí je úhel tupý, který umí zabezpečit např. klekačka nebo sedátka typu "koňské sedlo" a "bicyklové sedátko". Ačkoli je tento ergonomický poznatek dlouho znám, výrobci židlí ani zákazníci to zatím nijak nereflektují.
Velmi časté jsou bolesti zad v oblasti horního hrudníku a bolesti krční páteře. V rozvoji těchto bolestí je mimo celkové tělesné pozice důležitá také práce rukou a ramenou. Nepřirozená pozice ramene se snahou ramenem držet či nadlehčovat celou ruku (myš!) vede často ke chronickému stahu mezilopatkových svalů a svalu trapézového. Řešením je dbát na ergonomické uspořádání pracoviště a přestávky s důkladným protažením.
Existují některé další bolesti, na něž může mít fyzioterapie velký (pozitivní) vliv. Jde třeba o bolesti hlavy, často způsobované přepětím svalů krku, nebo také o bolesti dlouhodobě ležícího člověka (rozlámání z ležení).
Existuje skupina profesionálů, kteří jsou schopni fyzioterapii vést a pacientům tak pomáhat. Chiropraktik je lékař školený v technikách manipulací a různých "lupnutí". Pomocí nich dokáže srovnat postavení kostí a to často vede až k neuvěřitelné úlevě a ústupu zdravotních obtíží. Fyzioterapeut je bakalář v oboru léčby pohybem, tito profesionálové umí dělat masáže, manipulační techniky, umí sestavovat vhodné cvičení a vést samostatnou rehabilitaci u všech nemocných a zraněných.
Rehabilitační lékař je specialista přes rehabilitaci, znovuzískávání pohybových schopností. Masér umí z titulu funkce "pouze" masírovat, ovšem dobře provedená masáž má skutečně blahodárný efekt.
Cvičení je snad nejdůležitější složkou fyzioterapie. Lidé často očekávají, je-li jim předepsána rehabilitace, že poté, co je lékař či fyzioterapeut "zrehabilitují", bude po bolesti. V drtivé většině případů je však k trvalé úlevě od bolesti třeba pravidelného cvičení, protahování a posilování. Masáže a rehabilitace pak ke zlepšení představují jen první (byť důležitý) krok. Toto platí zvlášť pro bolesti velmi namáhané páteře (chodíme jen po dvou nohách). Lidé, kteří pravidelně posilují svaly trupu, trpí bolestmi páteře mnohem méně než lidé, kteří se neprocvičují. Nelze dostatečně ocenit přínosy pravidelné pohybové aktivity a cvičení. Cvičení při bolestech pohybového aparátu by měl vždy sestavit jeden z výše jmenovaných odborníků. Výjimku z tohoto pravidla představuje cvičení klasické hatha jógy, která je s jen trochu rozumným instruktorem bezpečnou a tisíciletími prověřenou metodou zlepšení zdraví.
(shmt)
Jak zvládáte dlouhé cestování?
Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.