I běžná analgetika mohou uškodit. Komu především?

Nesteroidní antirevmatika jsou bezpochyby nejpoužívanějšími léky proti bolesti. Do této skupiny léčiv se řadí i léty prověřený ibuprofen. Ačkoliv se jedná o poměrně bezpečné přípravky, při jejich pravidelném braní se mohou vyskytnout určité zdravotní problémy.

I běžná analgetika mohou uškodit. Komu především?

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Časté komplikace při užívání nesteroidních antirevmatik se objevují asi u 1 z 10 jedinců. Jedná se především o závratě, únavu, nechutenství, průjem či zácpu, nevolnost, zvracení a plynatost. Léky jako ibuprofen totiž nepříznivě působí na sliznici zažívacího traktu. Při dlouhodobém užívání tak mohou vést k rozvoji žaludečních vředů a krvácení do zažívacího ústrojí. Tyto komplikace se objevují především u starších jedinců. Nepříznivé účinky se naštěstí dají ovlivnit dvěma způsoby:

  1. Pokud chcete být šetrní ke svému zažívání, užívejte nesteroidní antirevmatika společně s jídlem.
  2. Vyberte si pro sebe nejvhodnější lékovou formu. Tablety jsou velmi rozšířené, ovšem vinou vysoké koncentrace účinné látky v prášku může dojít k závažnému poškození žaludeční nebo střevní stěny. Lepší volbou jsou tak modernější šumivé granule, které se před požitím rozpustí ve vodě a díky tomu nedráždí sliznici zažívacího traktu.

Utajené vředy 

Při užívání nesteroidních antirevmatik by se měli mít na pozoru především jedinci trpící chorobami zažívacího systému. Že něco není při užívání léků proti bolesti v pořádku, mohou ohlásit bolesti břicha, poruchy zažívání nebo pálení žáhy. Žaludeční vředy mohou být dlouho skryté a projevit se až komplikacemi v podobě prasknutí či krvácení. Prasknutí vředu je doprovázeno výraznou bolestí břicha, zvracením krve nebo tmavých částic, které vypadají jako kávová sedlina. Mírnější formy krvácení se mohou projevit černou dehtovitou stolicí bez zvracení krve. Pokud si všimnete některého z výše zmíněných příznaků, přestaňte lék užívat a okamžitě navštivte lékaře.

Rizikové skupiny

Při braní léků proti bolesti by měli být opatrní i lidé trpící následujícími problémy:  

  • Selhávání jater a ledvin. Jde o důležité orgány v metabolismu nesteroidních antirevmatik a většiny dalších léků. Při jejich poškození může snadněji dojít k rozvoji nežádoucích účinků léčby. Nesteroidní antirevmatika navíc mohou svým účinkem poškodit funkci ledvin. Riziko stoupá při dehydrataci a již přítomné nedostatečnosti orgánu. Problém se dá ve velké části případů naštěstí vyřešit snížením terapeutické dávky léků. Mírné až středně závažné poruchy funkce jater a ledvin však snížení dávkování analgetik nevyžadují.
  • Choroby srdce a cév. Některá nesteroidní antirevmatika zvyšují krevní tlak a mohou přitížit jedincům se srdečním selháním. Před jejich případným užíváním se raději poraďte s lékařem.
  • Alergie. Při užívání léků na bolest se mohou rozvinout projevy alergické reakce. Jedná se především o kopřivku, otoky obličeje, jazyka nebo hrdla a následné problémy s dýcháním a polykáním. V některých případech může dojít až ke vzniku anafylaktického šoku.

(holi)

Zdroje:
www.medicinenet.com
www.nhs.uk

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2744

Čtěte dále

Analgetika v rukou seniorů: Někdy může jít o zdraví!

Léky proti bolesti patří mezi jedny z nejužívanějších. S přibývajícím věkem ale roste citlivost organismu k těmto preparátům. S...

Dopad klimatických změn aneb Přichází s větrem migréna?

Odborníci se neustále pokoušejí odhalit tajemství migrén a bolestí hlavy. Většina z nich předpokládá, že roli zde hraje kombinace...

Trojklaný nerv dokáže udělat ze života peklo

Bolest trojklaného nervu je jednou z nejintenzivnějších bolestí, se kterou se lze vůbec setkat. Život s touto potíží je...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Soutěž o sadu svíček

Soutěž o sadu svíček
Platnost: 1.10. - 31.10.2016

V říjnové soutěži můžete vyhrát sadu svíček s vůní levandule.