Novinky pro odborníky

 

Efektivní řízení průlomové bolesti u onkologicky nemocných pacientů užívajících intranazální fentanyl

Na pátém vědeckém setkání Evropské společnosti pro paliativní péči v Trondheimu v Norsku byly prezentovány výsledky studie zabývající se dosažením smysluplné úlevy od bolesti u onkologicky nemocných pacientů s průlomovou bolestí deset minut po podání intranazálního fentanylu ve formě spreje.

Intranazální fentanyl ve formě spreje má za cíl odstranit průlomovou bolest u dospělých pacientů s onkologickým onemocněním, kteří jsou již efektivně léčeni pro chronickou bolest. Všichni pacienti zařazení do této studie byli tedy již efektivně léčeni za účelem kontroly bolesti, ale pořád se u nich vyskytovaly každodenní epizody průlomové bolesti.

Celkově bylo do studie zařazeno 159 pacientů. Pacientům byly podávány neoznačené spreje s obsahem placeba nebo se třemi různě silnými dávkami intranazálního fentanylu, který si aplikovali okamžitě při nástupu průlomové bolesti.

Smysluplné odstranění bolesti do deseti minut po podání léku bylo zaznamenáno u 29 %, 42 % a 50 % pacientů užívajících 50, 100 nebo 200 ug intranazálně podaného fentanylu ve srovnání s 22 % u placeba.

Dr. Thomas Nolte z Centra bolesti a paliativní péče z Wiesbadenu v Německu, který vedl vědecký zkoušející tým této studie zahrnující pacienty z mnohých evropských zemí, na závěr studie uvedl: „Tyto výsledky naznačují, že fentanyl ve formě nosního spreje je velmi slibným lékem pro léčbu průlomové bolesti u onkologicky nemocných pacientů. Díky jeho snadnému použití mají pacienti šanci být více nezávislí, protože vědí, že díky němu mohou jednoduše vést svou vlastní analgezii a zajistit si tak rychlou úlevu od bolesti.“

(mik)

Zdroj:
Ocology. Vol. 22 No. 8, July 1, 2009-11-11

pharmalicensing.com


 

Klinické studie

 

Abstrakty klinických studií

zobrazit

 

Ke stažení

 
www.prolekare.cz

Archiv časopisů

 
vstup na web proLékaře.cz

Fact sheet

 

Souhrnná informace přípravku (SPC)

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci