Berete analgetika bez ohledu na dávky? Pozor na alergii!

Léky proti bolesti má doma snad každý z nás. Bereme je při malých i zásadnějších potížích s tím, že nám pomohou. Jenže někdy mohou i uškodit. Objevit se totiž může alergická reakce. Na analgetika bývají sice přecitlivělé hlavně děti, ovšem třeba vyrážka občas postihne i dospělé.

Berete analgetika bez ohledu na dávky? Pozor na alergii!

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Alergická reakce může vzniknout jako odpověď organismu na přítomnost jakékoliv látky – potraviny, chemikálie, ale také léků. Jinak tomu není ani v případě přípravků proti bolesti. Cizí látky rozpozná náš imunitní systém a začne proti nim vytvářet protilátky. Vzorek si nechá a vystaví jej na povrchu speciálních buněk – jde o tzv. antigen prezentující buňky. Pokud se s lékem člověk v budoucnu setká znovu, imunitní systém jej pozná a začne uvolňovat nejrůznější chemické látky, například histamin. Vystupňovaná alergická reakce se může projevit různě. Nejčastěji neškodnou vyrážkou, ale někdy i anafylaktickým šokem, což je závažný život ohrožující stav.

Roli hraje čas i množství  

Přecitlivělost na analgetika bývá z lékových alergií nejčastější. Není to proto, že by jejich složení dráždilo imunitní systém více než jiná léčiva. Důvodem je, že analgetika jsou asi nejpoužívanější skupinou vůbec. Časté jsou rovněž alergické reakce při dlouhodobém braní některých preparátů, například antiepileptik. Riziko přecitlivělosti se tedy zvyšuje častou konzumací a vysokými dávkami. Opatrnější by měli být pacienti, kteří mají i jiné alergie (potravinové, na pyly či prach), nebo ti, kdo léky užívají v injekční formě.

Co se může stát

Probíhající alergická reakce má velmi různorodé projevy.

  • Kožní dopady. Jsou nejčastějším jevem. Ve většině případů se jedná o svědivou vyrážku nebo otok. Vzácně se může rozvinout onemocnění zvané toxická epidermální nekrolýza. Je to velmi závažný stav a jeho léčba patří do rukou odborníků. 
  • Potíže s dýcháním. Přecitlivělost se může projevit vznikem alergické rýmy, což nebývá u lékových alergií běžné. Problémy s dýcháním mohou mít pacienti u závažnějších systémových alergických reakcí.
  • Ostatní. Patří sem např. anafylaktický šok, který je alarmující. Pacienta je nutné vždy co nejdříve odvézt do nemocnice. 

Vzácné, ale reálné 

Ačkoliv jsou některé reakce závažné, je jejich výskyt tak nízký, že benefity léčby analgetiky jasně převažují nad rizikem alergií. Je ale dobré mít na paměti, že možnost potíží existuje, a v případě jejich objevení se obrátit na lékaře. Nastane-li léková alergie, doporučuje se vysadit užívanou medikaci a v budoucnu o proběhlé reakci informovat lékaře. Ti tak mohou předepsat lék s jinou účinnou látkou. Pokud problém vznikl při užívání volně prodejných přípravků, poraďte se při dalším nákupu s magistrou.  

(idav)

Zdroje:
www.ncbi.nlm.nih.gov 
www.emedicinehealth.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 11729

Čtěte dále

Dopad klimatických změn aneb Přichází s větrem migréna?

Odborníci se neustále pokoušejí odhalit tajemství migrén a bolestí hlavy. Většina z nich předpokládá, že roli zde hraje kombinace...

Bolest řešte! Možností je dost

Je smutnou skutečností, že bolest jako taková bývá často léčena špatně a neefektivně. Její dlouhodobé působení přitom může u...

Trápí vás bolesti? Změňte svou životosprávu!

Nezdravý životní styl může zapříčinit řadu zdravotních problémů, které se navenek projevují bolestí. Úpravou životosprávy lze proto mnohým bolestem...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.