Děsí vás návrat do práce? Naučte se relaxovat i tam

Dovolená se pomalu chýlí ke konci a pracovní povinnosti se začínají hlásit o slovo. Návrat do stresem nabitého zaměstnání nebývá lehký, obzvláště po delším volnu. Jeden recept na snadnější aklimatizaci však existuje – naučte se používat relaxační techniky.

Děsí vás návrat do práce? Naučte se relaxovat i tam

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Stres je nezbytná součást života. Vypjaté situace totiž podněcují kreativitu, zlepšují učení a v dřívějších podmínkách byly nezbytné k přežití. V současné době se bohužel míra napětí vymyká kontrole. Prospěšný lehčí tlak se tak proměňuje v drtivý nátlak, který je potřeba zmírňovat pravidelnou relaxací. Velká část lidí si pod tímto pojmem představí sledování oblíbených televizních pořadů po návratu z práce. Tento způsob oddychu však není dostačující a pro zdraví organismu ani nejvhodnější. Relaxovat totiž můžete i během práce – a opravdu se nejedná o žádný výmysl. Ulevit mysli i tělu dokážou jednoduché techniky, které můžete provozovat i při krátké pauze na kávu.

Zkuste hluboké dýchání

Hluboké dýchání je jednoduchou, ale zároveň účinnou formou relaxace. Tuto meditační techniku navíc můžete provozovat úplně kdekoliv, takže budete mít stres vždy pod kontrolou. Vše, co potřebujete, je pohodlné místo a pár minut volného času. Klíčem k úspěšnému zvládnutí této metody je hluboké břišní dýchání, které vám umožní nasát do plic maximální množství vzduchu.

  • Pohodlně se usaďte na židli s napřímenými zády a jednu ruku položte na hrudník a druhou na břicho.
  • Zhluboka se nadechněte nosem. Správné dýchání poznáte podle toho, že se bude pohybovat pouze ruka položená na břichu. Ruka na hrudníku by měla vykonávat jenom minimální pohyby.
  • Vydechněte ústy. Snažte se z plic stáhnutím břišních svalů vytlačit co nejvíce vzduchu.
  • Tímto způsobem několik minut pokračujte. Abyste více uvolnili svou mysl, můžete při nádechu a výdechu v duchu počítat.

Vyčistěte si hlavu

Máte přes sebou řadu úkolů a přes množství práce nevidíte ani na konec týdne? Vyzkoušejte se oprostit od minulosti i budoucnosti a soustřeďte se na přítomnost.

  • Najděte si tiché a klidné místo a pohodlně se usaďte.
  • Přestaňte myslet na to, co vás čeká, a soustřeďte se na určitou věc. Může se jednat o jakýkoliv předmět ve vaší blízkosti nebo o vzpomínku z dovolené či nějaké vysněné místo, kam jste se vždy chtěli podívat.
  • Oči můžete mít otevřené nebo zavřené, to záleží na vás.
  • Pokud myšlenky začnou utíkat směrem k pracovním povinnostem, znovu se začněte soustředit na pomyslný bod. Chcete-li zapojit všechny smysly, zkuste si vybavit vůně, zvuky nebo příjemné pocity.

Stres je s dnešní dobou neodmyslitelně spjat. I během pracovního vytížení je však třeba alespoň chvíle oddychu. Nadměrné napětí totiž způsobuje řadu psychických i fyzických zdravotních potíží. Příkladem mohou být deprese, úzkosti, infarkt myokardu, mozková mrtvice, nebo dokonce nádorové bujení. S odbouráváním nadbytečného tlaku tak můžete začít i během pracovní přestávky. Využít lze výše zmíněné techniky nebo si vybudovat vlastní efektivní způsob relaxace.

(holi)

Zdroj:
www.helpguide.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 13102

Čtěte dále

Bolest na prsou? Nemyslete hned na infarkt, možná jste se jen přejedli

Infarkt myokardu, zápal plic, embolie či prasklý žaludeční vřed. Bolest na hrudi může mít celou řadu příčin, od těch...

Šidíte spánek? Aby to neodnesla hlava!

Nedostatek kvalitního nočního odpočinku může být velkou chybou. Nastřádaná únava se totiž často projeví ve formě nepříjemných bolestí hlavy....

Hlava jako střep? Možná za to může stres!

O spojení mezi bolestmi hlavy a stresem vědí lékaři, vědci a filosofové už celá staletí. Jaká je ale podstata...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.