Předcházet bolestem hlavy je zdravější než je léčit

Existuje celkem běžný stav, který dokáže mnoho lidí úplně vyřadit z činnosti. Řeč je o bolestech hlavy. Aby se tato nepříjemnost nevracela tak často, je zapotřebí alespoň něco v životě změnit.

Předcházet bolestem hlavy je zdravější než je léčit

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Bolesti hlavy patří mezi nejrozšířenější a nejčastější zdravotní problémy. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že asi 4 % dospělých se potýká s touto obtíží až 15 dnů v měsíci. Bolesti hlavy dokáže vyřešit farmakoterapie, ale mnohem účinnější je jim předcházet. Existují faktory, které neovlivníme – počasí, hormonální změny v našem těle (menstruace, ovulace nebo menopauza u žen), pohlaví (častější výskyt bolestí hlavy byl pozorován u žen). Druhou skupinu ale tvoří činitelé, které změnit můžeme. 

Více spánku, méně nervů 

Mezi ovlivnitelné spouštěče bolestí hlavy patří:

  • Stres. Způsobuje mnoho zdravotních problémů včetně potíží s hlavou.
  • Konzumace alkoholu (hlavně červeného vína).
  • Zvýšená senzorická stimulace. Je to především pobyt v příliš hlučném prostředí, blikající světla, dráždivé vůně.
  • Dehydratace. Nedostatečný denní příjem tekutin může být též původcem bolestí.
  • Nedostatek či nadbytek spánku. Optimální je odpočinek trvající 8 hodin denně. 
  • Nepravidelný režim. Doporučuje se každý den vstávat a chodit spát ve stejnou dobu, dodržovat neměnný čas mezi jídly atd.

Lidem trpícím bolestmi hlavy odborníci doporučují vést si deník, který pomůže zjistit příčinu problémů. Zaznamenáváno by mělo být vše, co dotyčný sní nebo vypije. Dále veškeré léky, které za den zkonzumuje, běžný režim (čas spánku, dobu vstávání) i fyzická aktivita. Taktéž by měla být zapsána každá bolest hlavy spolu s neovlivnitelnými faktory, jako je počasí nebo hormonální změny. 

Přestávky pro oči i záda

Pokud je bolest hlavy vázána na práci u počítače či jiné sedavé zaměstnání, měli bychom v rámci prevence dbát následujících rad:

  • Myslete na správné držení těla.
  • Pokud při sezení cítíte bolest krku, snažte se jej uvolnit krouživými pohyby. Bolesti hlavy mohou vycházet právě z oblasti krční páteře. 
  • Pokuste se odtrhnout zrak od monitoru vždy, jak jen je to možné. Zabráníte tak nadměrné únavě očí. 
  • Obrazovku počítače nastavte do správné polohy tak, aby byla v úrovni očí. 

Zkuste být napřed 

Bolesti hlavy mohou narušovat denní aktivity a často znemožní pacientovi jakoukoliv činnost. Je proto žádoucí potížím předcházet. Pomohou režimová opatření, dostatečný pitný režim, pravidelný životní styl a pohyb. Bolesti se sice dají potlačit léky, ale ty bychom měli brát až jako poslední možnost.

(idav)

Zdroj: 
www.everydayhealth.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 11871

Čtěte dále

Třeští vám hlava? Zkuste místo analgetik B-komplex!

Bolesti hlavy mohou mít mnohé příčiny. Jednou z nich bývá nedostatek vitaminů, konkrétně B2. Chybí-li tato látka dlouhodobě, může...

Na bolest vyšlete šumivý lék – zabírá okamžitě!

Kdo by tu situaci neznal! Nesnesitelná bolest hlavy, zubů nebo zad, která přijde přesně v tom nejméně vhodném okamžiku....

Trápení se zuby? Zatočte s bolestí ještě před návštěvou odborníka!

Někteří lidé tvrdí, že bolesti zubů jsou těmi nejhoršími, které kdy zažili. Příčin těchto potíží je mnoho, od kazů...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.