Proč relax s cigaretou a skleničkou způsobuje bolesti hlavy

Alkohol a tabák jsou stále pro mnoho lidí nepostradatelné atributy. Kromě závažných dopadů na zdraví způsobují konzumentům i lehčí, zato rychle nastupující obtíže. Proč?

Proč relax s cigaretou a skleničkou způsobuje bolesti hlavy

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Viníkem je nikotin

Dáte si pár cigaret a začne vás bolet hlava? S největší pravděpodobností za to může nikotin obsažený v tabákovém kouři. Způsobuje stažení krevních cév, což v důsledku vede ke snížení krevního průtoku mozkem a jeho obaly. Pokles krevního zásobení je poté příčinou menší aktivity mozku, což patří mezi hlavní faktory rozvoje migrény. Navíc nedostatečný krevní průtok mozkovými obaly může vést k intenzivní bolesti hlavy nebo obličeje. Nikotin ale rovněž umí stimulovat receptory bolesti umístěné na zadní stěně hrdla, což taktéž podněcuje bolesti hlavy. Na vzniku těchto obtíží se může spolupodílet například i alergie na cigaretový kouř. Nejúčinnějším řešením, jak se těmto stavům vyhnout, je přestat kouřit. Už i omezení spotřeby tabáku znamená nejen pro oblast hlavy velkou úlevu.

S pitím opatrně

Bolesti hlavy navozené alkoholem jsou způsobené jednou z jeho složek – etanolem neboli lihem. Aby se problémy objevily, nemusíte toho ani vypít mnoho. Například v případě vína někdy stačí i jedna nebo dvě skleničky.

  • K bolestem hlavy z alkoholu jsou obecně náchylnější lidé trpící na tzv. clusterové bolesti hlavy (jde o záchvaty přicházející několikrát za den).
  • Jedinci, kteří mívají migrény, sice obecně konzumují méně alkoholu než většina populace (hlavně ze strachu, že dojde k rozvoji ataky), jenže ten u nich podle studií nejspíše potíže nespouští.
  • Totéž pravděpodobně platí i o tenzních neboli tlakových bolestech hlavy.

Alkohol ale není jen špatný. V malém objemu (u žen asi 2 dl vína, u mužů dvakrát tolik) našemu kardiovaskulárnímu aparátu prospívá. Aby tomu tak ale skutečně bylo, je naprosto zásadní zůstat jen u tohoto množství.

(ivh)

Zdroje:

CLEVELAND CLINIC. Smoking&Headache. Dostupné z: http://my.clevelandclinic.org

Hand_Smoke/hic_Smoking_and_Headache

PANCONESI, Alessandro. Alcohol and Migraine. American Headache Society. Dostupné z: http://www.achenet.org/resources/alcohol_and_migraine/

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 11795

Čtěte dále

Šidíte spánek? Aby to neodnesla hlava!

Nedostatek kvalitního nočního odpočinku může být velkou chybou. Nastřádaná únava se totiž často projeví ve formě nepříjemných bolestí hlavy....

Trojklaný nerv dokáže udělat ze života peklo

Bolest trojklaného nervu je jednou z nejintenzivnějších bolestí, se kterou se lze vůbec setkat. Život s touto potíží je...

Hlava jako ve svěráku? Napijte se a protáhněte

Trávíte-li celý den sezením u počítače, možná vás často bolí hlava. Jak problém řešit a hlavně jak mu předcházet,...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.