Užívání analgetik s jinými léky – jak se vzájemně ovlivňují?

Lékové interakce neboli ovlivňování se mohou objevit, pokud užíváte dva nebo více druhů léků zároveň. Ať už se jedná o léky na jedno onemocnění, např. angínu, kdy jsou často nutná antibiotika a léky proti bolesti, nebo jde o léky na různá onemocnění, např. vysoký krevní tlak a zánět kloubů. Výsledkem kombinace léčiv mohou být nežádoucí účinky nebo zvýšený či snížený dopad jednoho z přípravků.

Užívání analgetik s jinými léky – jak se vzájemně ovlivňují?

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Téměř všechna léčiva jsou rozkládána specifickými enzymy v játrech a poté vyloučena ledvinami, případně žlučí. A právě proto, že cesta jejich metabolismu je často podobná, mohou interagovat čili se vzájemně ovlivňovat. Například proto, že jsou rozkládány stejným enzymem. Tím pádem jeden z léků může být v krevním oběhu v nadbytku, což může zvýšit jeho dopady nebo způsobit vedlejší účinky. Proto pokud je nutné užívat více přípravků současně, lékař často musí dávku toho daného léku snížit. Stejně tak může jedno léčivo zvyšovat aktivitu enzymu, který rozkládá léčivo druhé – tím pádem je proces rychlejší a jeho účinek nemusí být dostatečný. V tomto případě může být naopak nutné dávky zvýšit. Pokud mají léky užívané zároveň obdobné vedlejší účinky, jejich intenzita může narůstat a mohou být horší než při užívání pouze jednoho z preparátů.

A jak je to s léky proti bolesti?

Analgetika jsou v lékárnách volně dostupná, a patří tedy k jedněm z nepoužívanějších. Spadají sem i tzv. NSAID – nesteroidní protizánětlivé léky (např. ibuprofen, kyselina acetylsalicylová) a paracetamol. Užíváte-li je, podívejte se, na jakou další medikaci dávat pozor.

1. NSAID. Tato léčiva mohou nepředvídatelně reagovat s jinými léky. Jak už bylo řečeno, ovlivněna může být účinnost přípravků nebo intenzita jejich vedlejších účinků. Velmi důležité je poradit se ohledně této lékové skupiny se svým lékařem, užíváte-li:

 • jiné léky ze skupiny NSAID,
 • preparáty na ředění krve (nízké dávky kyseliny acetylsalicylové či warfarin),
 • ciklosporin (léčivo užívané v terapii autoimunitních chorob),
 • diuretika (přípravky podporující močení),
 • lithium (bere se při léčbě bipolární afektivní poruchy či těžké deprese),
 • methotrexát (užívá se například v terapii revmatoidní artritidy),
 • antidepresiva.

2. Paracetamol. I u tohoto analgetika existují nepředvídatelné interakce s určitými druhy léků. Nemusí být bezpečné paracetamol užívat zároveň s:

 • dalšími přípravky obsahujícími paracetamol,
 • karbamazepinem – bere se při terapii epilepsie či bolesti,
 • cholestyraminem – užívá se v léčbě určitých chorob jater,
 • ketokonazolem – jedná se o lék proti mykózám,
 • metoklopramidem – preparát ulevující nevolnosti a zvracení,
 • léky na ředění krve.

Důležitost informací

Nejste-li si jistí, zda léky, které užíváte, mohou být bezpečně kombinovány s přípravky proti bolesti, vždy si přečtěte příbalový leták nebo požádejte o radu lékaře či lékárníka. Pokud vám všechny léky předepsal jeden lékař, neměli byste mít strach. Jestliže však užíváte preparáty bez předpisu, měli byste o všech lékaře informovat. Nezapomínejte ani na bylinné přípravky, které mohou účinek léků také ovlivnit.

(cean)

Zdroje: http://www.netdoctor.co.uk/medicines/a4461/is-it-dangerous-to-take-different-medicines-at-the-same-time/

http://www.nhs.uk/conditions/anti-inflammatories-non-steroidal/Pages/Introduction.aspx

http://www.nhs.uk/Conditions/Painkillers-paracetamol/Pages/Introduction.aspx

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 330

Čtěte dále

Kombinace léků na bolest a alkoholu: žaludek, játra ani ledviny nepotěšíte

Chystáte se na večírek, ale rozbolela vás hlava. S lékem váháte, budete přece pít alkohol. Jenže pak si ho...

Tenzní bolest hlavy je jako utažená obruč kolem čela

Tenzní bolesti jsou nejčastějším typem potíží s hlavou. Odhaduje se, že až polovina dospělých jimi trpí alespoň jednou za...

Proti bolesti je třeba zasáhnout: víte jak?

Bolest provází mnoho onemocnění s různou závažností a často signalizuje i pouhé nepohodlí či poruchu. Někteří pacienti se rozhodnou...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.