Vysoké teploty: tělu se snažte ulevit!

Horečka sama o sobě není onemocnění. Je to příznak, který nás informuje o vlastním stavu organismu. Nejčastěji upozorňuje na záněty a obvykle pro nás neznamená větší hrozbu. Až na pár výjimek.

Vysoké teploty: tělu se snažte ulevit!

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Vysoká horečka bývá většinou spojena s pocitem mírné bolesti, nepohodlí a únavy. Jakmile se začne léčit, člověk se brzy cítí mnohem lépe. Zda je užívání léků snižujících nadměrnou teplotu vhodné, závisí na věku, fyzické kondici a původní příčině. Mnoho expertů tvrdí, že stoupání teploty je přirozenou obranou těla proti infekci. Pro tento jev však existuje i mnoho neinfekčních důvodů.

Proč vzniká?

Část mozku zvaná hypotalamus má za úkol kontrolovat tělesnou teplotu, která během dne kolísá. Normálně se pohybuje okolo 37 °C. Jako odpověď na infekci či jinou příčinu dokáže hypotalamus nastavit vyšší teplotu, než je obvyklé. Objeví se pocit chladu, a když po čase hodnoty klesnou, teplo se začne uvolňovat a vy se zpotíte. Mezi nejběžnější důvody vzniku horečky patří obvyklé infekce (např. při nachlazení), dále ji pak může iniciovat:

 • infekce ucha, plic, kůže, močového měchýře, ledvin apod.,
 • vedlejší účinky léků,
 • rakovina,
 • očkování,
 • krevní sraženina,
 • autoimunitní onemocnění (např. lupus, revmatoidní artritida, zánětlivé onemocnění střev),
 • hormonální poruchy (hypertyreóza),
 • nelegální drogy, jako kokain či amfetamin.

Kdy hrozí kolaps 

Horečka není obvykle považována za nebezpečí. V některých situacích ale může vinou příliš vysoké teploty dojít až k přehřátí organismu. Tělo již nedokáže hodnoty déle kontrolovat a regulovat. Jako rizikový příklad lze uvést úpal, nežádoucí účinky některých léků či braní drog.

Pozor na děti!

U dětí může vysokou teplotu doprovázet netečnost, otupělost, úzkostlivost, nechutenství, bolesti v krku a ucha, zvracení nebo průjem. V těchto situacích je vhodné problém konzultovat s pediatrem. Poraďte se s ním i tehdy, pokud dítě s velkou horečkou:

 • vypadá velmi nemocně;
 • je značně ospalé nebo úzkostlivé;
 • trpí sníženou imunitou či jinými zdravotními problémy;
 • má záchvat;
 • vykazuje další příznaky, jako je vyrážka či ztuhlý krk,
 • horečka přetrvává déle než jeden den u dítěte mladšího dvou let nebo více než tři dny u jedince nad dva roky. 

Pomoc z lékárny

Ve většině případů se podaří poměrně rychle vysokou teplotu snížit. Metoda léčby se samozřejmě liší v závislosti na příčině vyvolávající onemocnění. Na trhu dnes existuje velké množství přípravků tlumících horečku u malých i velkých pacientů. Dětem můžete podávat třeba rozpustný šumivý preparát, který je nabízen v mnoha oblíbených příchutích (např. pomerančové), a posílit tak jejich imunitu. Nebudete-li si vědět rady, nebojte se obrátit na svého ošetřujícího lékaře.

(ave)

Zdroj:
http://www.webmd.com/f

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 10816

Čtěte dále

Buďte na sluníčko připraveni!

Léto je v plném proudu a rtuť v teploměrech vystupuje nezřídka až k tropickým hodnotám. Na takové teploty není...

Pozor na množství analgetik, větší dávky mohou velmi uškodit!

Bolest je stav, který umí moderní medicína řešit. Nejlepší je ale svěřit se do rukou odborníků. Ordinujete-li si léky...

Na chřipku platí kromě očkování především kvalitní hygiena!

Zákeřné viry na nás v zimě dorážejí ze všech stran. Pokud jste nevsadili na očkování, můžete jen čekat, zda...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.