Buďte na sluníčko připraveni!

Léto je v plném proudu a rtuť v teploměrech vystupuje nezřídka až k tropickým hodnotám. Na takové teploty není náš organismus stavěný, a proto bychom se na ně měli pečlivě připravit.

Buďte na sluníčko připraveni!

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Pro lidský organismus jako takový má slunce neobyčejný význam – například je zásadní pro tvorbu vitamínu D v kůži. Ten je zase důležitý pro správné vytváření kostní hmoty a funkci imunitního systému. Dále jsou sluneční paprsky velice dobrým pomocníkem v boji s depresemi. Na druhou stranu čeho je moc, toho je příliš – každý z nás to zajisté alespoň jednou zažil. Přemíra slunění způsobuje bolest hlavy, nevolnost až zvracení, závratě, žízeň, únavu a další nepříjemné příznaky. Jak si tedy opalování užít v pohodě?

1. Hlavní je dostatek tekutin

Zavodnění je pro organismus naprosto zásadní v každém ročním období, ale vzhledem k vysokým teplotám nabývá obrovsky na významu právě v létě. Málo tekutin je jednou z vedoucích příčin letních bolestí hlavy a migrén.

2. Přímé slunce škodí 

Pokud jsou sluneční paprsky dopadající na hlavu příliš ostré, mohou způsobit změny v mozkových centrech regulujících tělesnou teplotu, což je příčinou úžehu. Je-li to alespoň trochu možné, nechoďte na slunce tehdy, když pálí nejvíce (což bývá přibližně mezi 12. a 15. hodinou). Jestli ale v horkých letních dnech opravdu musíte být venku, nezapomínejte na ochranu – pokrývku, která odstíní hlavu a krk (třeba klobouk s širokou krempou).

3. Neparfémovaná letní kosmetika je bezpečnější  

Parfém či aroma v kosmetických přípravcích mohou způsobovat alergie. A v letních měsících může být tato reakce slunečními paprsky ještě umocněna. Ať už se tedy jedná o krémy na opalování, repelenty, nebo jinou letní kosmetiku, pokožka ocení spíše neparfémované výrobky.

4. Ochrana očí nutností 

V horkých letních měsících byste neměli zapomínat na svůj zrak. Investujte do kvalitních slunečních brýlí (čočky musí obsahovat UV filtr), tím chráníte rohovku před poškozením UV zářením. Velkou výhodou jsou například polarizované čočky, protože kromě ztmavení omezují i oslnění. Pokud trpíte některou z refrakčních vad oka (krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus), raději si pořiďte brýle z optiky.

(ivh)

Zdroje:
NEMECHEK, Patrick. Summer Heat, Headaches and Dizziness. Dostupné z: www.nemechekconsultativemedicine.com
ROBERT, Teri. Tips for Avoiding Summer Migraines and Headaches. Dostupné z: www.healthcentral.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 18715

Čtěte dále

Bolesti při menstruaci? Rozhodně je řešte!

S menstruačními bolestmi se během života setká většina žen. Běžně jsou vnímány jako nutná součást cyklu, jenže to je...

Když bolí klouby – pohyb střídejte s odpočinkem

Bolestí nám tělo může oznamovat, že je na čase zvolnit. Bez pohybu ale ochabují svaly i klouby a roztáčí...

Šidíte spánek? Aby to neodnesla hlava!

Nedostatek kvalitního nočního odpočinku může být velkou chybou. Nastřádaná únava se totiž často projeví ve formě nepříjemných bolestí hlavy....

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.