Po trhání „osmiček“ vyrazte rovnou na zmrzlinu

Zuby moudrosti jsou často jenom k zlosti – činí potíže při prořezávání, a když už se prořežou, tak se často kazí. Jistě jste se už ve svém okolí setkali s lidmi, kteří už trhání osmiček podstoupili, nebo to čeká právě vás. Poradíme vám, jak trhání (a hlavně dobu zotavování) přežít co nejlépe.

Po trhání „osmiček“ vyrazte rovnou na zmrzlinu

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Bude to bolet?

Při samotném zákroku se bolesti bát nemusíte. Osmičky se extrahují (trhají) v lokálním znecitlivění. Horší je období po zákroku, kdy anestezie odezní. Míra bolesti závisí na:

  • Množství odstraněných tkání – aby bylo možné zub vybavit z lůžka, bývá někdy nutné odstranit kost, která ho drží na místě. Klíčové je, aby lékař postupoval jemně a pomalu.
  • Zánětu – pokud vás k lékaři dohnala bolest nebo otok, bude zotavování vždy horší. Proto se často s trháním vyčkává, až akutní infekce odezní, ne vždy je to ale možné.
  • Individuálním prahu bolesti – každý snáší bolest jinak, a co jeden ani nevnímá, může druhého přivádět k šílenství.

Tři tipy pro úlevu po zákroku

Samozřejmostí je dokonalá anestezie při samotném trhání, která ještě několik hodin po něm přetrvává.

  • Léky proti bolesti – Následných pár dní si pacient může pomoct od bolesti kombinací paracetamolu a ibuprofenu, které se obvykle střídají po 3 hodinách (takže je dodrženo doporučené dávkování jednotlivých léků po 6 hodinách).
  • Chlad a zase chlad – V prvních hodinách po zákroku doporučujeme chladit tvář ledem. Čím více a čím dříve, tím lépe – otok pak bude mnohem menší. Chladit je možné i zevnitř, takže od doktora vyrazte rovnou na zmrzlinu. Pozor jen na oříšky a kousky čokolády, které by se mohly do rány dostat.
  • Bez výplachů – Ránu nikdy cíleně nevyplachujte, ani z ní nevysávejte krev.

Bolest je normální jen do určité míry

Úleva od bolesti by měla přijít během několika dní. V případě, že se bolest nezmírní, a co hůř, stupňuje se, je něco v nepořádku. Pravděpodobně se jedná o poměrně častou komplikaci trhání osmiček, takzvané suché lůžko. Jde o narušení procesu hojení, kdy v zubním lůžku z nějakého důvodu nevznikla (nebo byla odstraněna například nešetrným výplachem) krevní sraženina, která je bezpodmínečně nutná pro hojení. Pacienti trpící touto komplikací mají teplotu, krajina u vytrženého zubu je extrémně bolestivá, často je přítomen silný zápach z úst. V takovém případě je namístě ihned vyrazit k lékaři, který lůžko vyčistí od případných nečistot a vhodně ošetří.

(brbr)

Zdroj:
www.todaysdentistry.com.au

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 10669

Čtěte dále

Dejte sbohem zimním bolestem kloubů

Máte pocit, že vás kolena zlobí víc a víc při každém poklesu teplot? Pokud trpíte onemocněním kloubů, stávající chladné...

Na bolest vyšlete šumivý lék – zabírá okamžitě!

Kdo by tu situaci neznal! Nesnesitelná bolest hlavy, zubů nebo zad, která přijde přesně v tom nejméně vhodném okamžiku....

Bolest hlavy: běžná obtíž, nebo veliký malér? Zjistěte, jak jste na tom vy

Většina bolestí hlavy neznamená žádný závažný problém. Ovšem ve výjimečných případech může jít i o život. Naučte se rozpoznat...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.