Trápí vás záda? Vyměňte matraci a do auta dejte polštářek!

S prevencí bolestí zad je spojováno hlavně cvičení a zdravý životní styl. Minimalizovat tyto potíže lze však i jinak. Třeba správným sezením nebo kvalitním spánkem.

Trápí vás záda? Vyměňte matraci a do auta dejte polštářek!

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Obecně je cvičení důležité pro celkové zdraví. Neměli bychom se mu vyhýbat ani jej podceňovat. Lehké aktivity, jako je plavání, chůze a jízda na kole, můžou zvýšit celkovou kondici, aniž by byla zatěžována dolní (bederní) část zad. Jak provádět specifické kondiční tréninky, to raději konzultujte se svým lékařem.

  • Cviky na posílení svalů břicha: pokud jsou správně provedeny, mohou snížit bolesti zad.
  • Protahovací cvičení: i když nejsou vhodná k léčbě těchto obtíží, jsou užitečná při uvolňování ztuhlých zádových svalů.
  • Pánevní naklápění: též pomáhá rozvolnit zádové svalstvo.

Prevence bolesti není jen o cvičení

Starat se o záda lze i během obyčejných každodenních činností. Jak?

  • Nošení těžkých břemen. Lidé, kteří vykonávají tuto práci, často používají bederní pásy. Neexistuje však žádný důkaz, že by jejich nošení předcházelo poranění zad. Jedna studie dokonce naznačila, že naopak zvyšují pravděpodobnost zranění.
  • Dlouhé stání. Při stoji držte hlavu vzhůru a zatáhněte břicho. Pokud musíte stát dlouhou dobu, měli byste mít malou stoličku, o kterou si můžete nohy průběžně opírat. Jste-li často nebo dlouho na nohou, nenoste vysoké podpatky.
  • Sezení. Vybírejte židle dostatečné výšky. Měla by umožňovat správnou oporu rukou pro komfortní práci. Aby se zabránilo namožení zad, měla by být židle otočná. Automobilové sedačky by též měly mít dostatečnou bederní podporu. Pokud nemají, postačí malý polštář nebo stočený ručník za bedry.
  • Spánek. Podmínky pro kvalitní spánek jsou zcela individuální. V případě, že je matrace příliš měkká, mohou se u mnoha lidí objevit potíže se zády. To samé platí pro spaní na velmi tvrdé podložce. Mnozí odborníci doporučují středně tvrdou matraci, zejména pro osoby s chronickými bolestmi zad.
  • Zdvihání. Nemanipulujte s předměty, které jsou pro vás příliš těžké. Pokud se to přesto rozhodnete udělat, dbejte na to, abyste záda drželi rovně při pohybu nahoru i dolů. Hlavu mějte vzhůru a tíhu zvedejte svými koleny. Zatáhněte břišní svaly, aby byla záda v rovnováze.

Je zřejmé, že jen cvičení od bolestí zad nepomůže. Pravidelná aktivita by se měla kombinovat s vhodným stravováním a kvalitním odpočinkem. Na to mnozí lidé zapomínají. Zlepšit si zdravotní kondici nemusí stát vůbec nic, stačí tělo rozpohybovat.

(ave)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 10086

Čtěte dále

Řešení bolesti aneb od vrtání lebky až po anestezii

Kdysi dávno člověk dokázal pochopit jen bolest, která byla „vidět“ – řezná zranění či škrábance. Nedokázal si ale dost...

Skolila vás chřipka? Pozor na dehydrataci!

Dostatečný příjem tekutin je důležitý. Pokud jsme ale nemocní, stává se jejich doplňování více než nutností. Při průjmu, zvracení...

Hlava jako střep: stěžují si děti i dospívající

Děti občas bolí hlava, stejně jako jejich rodiče. U 50 % dospělých, které trápí tento problém, začaly obtíže před...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.