Sdílení článku
Podělte se o článek.
  • Jsou indikována k léčbě středně silné a silné bolesti. Výhodné je podání v kombinaci s neopioidními analgetiky a koanalgetiky.
  • Dávku je třeba podle léčebného efektu postupně zvyšovat až po maximální denní dávku. Další zvyšování dávky obvykle nevede ke zvýšení analgetické účinnosti, ale pouze ke zvýraznění nežádoucích účinků.
  • Pokud po nasazení těchto léků v maximální dávce (v kombinaci s neopioidními analgetiky) není do několika dnů/hodin dosaženo zmírnění bolesti na snesitelnou míru, je třeba zvážit přechod na analgetika III. stupně dle WHO.
  • V případě silné bolesti působené nádorem (např. kostní metastázy, prorůstání nádoru do měkkých tkání a nervových pletení) je někdy indikováno podání silných opioidů (analgetika III. stupně dle WHO) bez předchozí léčby slabými opioidy.
Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2175
Děkujeme Vám za Váš hlas.

Čtěte dále

Řešit bolest pitím rozhodně není dobrý nápad

Alkohol jako lék na bolest. Tato myšlenka je lidstvu známa již od dávných dob. I když vědecké studie jistou...

Fantomová bolest: je viníkem mozek?

Smířit se s amputací končetiny je samo o sobě nevýslovně těžké. Aby toho nebylo málo, část pacientů navíc trápí...

Dlouhodobá bolest může způsobovat deprese

Dlouhodobá bolest při některých chronických onemocněních představuje velkou zátěž na psychiku. U takto nemocných se častěji vyskytuje deprese, která...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.