Alergii nepodceňujte! Umí rozpoutat nepříjemnou bolest hlavy

Bolestmi hlavy vinou přecitlivělosti trpí spousta lidí. Pomoci mohou léky, ale i správná prevence. Někdy musí být tato potíž prozkoumána podrobněji – kvůli možnému závažnějšímu onemocnění. Vždy však lze tento problém nějak řešit.

Alergii nepodceňujte! Umí rozpoutat nepříjemnou bolest hlavy

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Alergická bolest hlavy je popisována jako problém, který se objeví po klinickém projevu přecitlivělosti, a je prokázáno, že je způsoben určitým alergenem. Bolesti mohou trvat jen krátkou chvíli, ale i dny – záleží na intenzitě působení daného alergenu. Projevy jsou velmi variabilní a určit právě alergii jako příčinu bolestí není jednoduchý úkol.

Trpí čelo i půlka hlavy 

Obecně bývají s alergiemi spojovány dva typy bolestí hlavy - migrény a tzv. sinus bolesti hlavy.

  • Sinus bolesti. Jde o potíže lokalizované v oblasti vedlejších nosních dutin. Tyto dutiny se nachází po obou stranách v kostech naší tváře na čele a za očima. Pokud se v těchto místech rozvine zánět, dojde k otoku sliznice a hromadění sekretu v dutinách. To se projevuje rýmou a bolestí, která se může šířit na celou tvář, případně i čelist a zuby.
  • Migrény. Úporné, často jednostranné bolesti hlavy, mohou být zhoršovány i světlem. Často jsou doprovázeny nevolností až zvracením.

Najděte svůj spouštěč

U každého může být alergen a stimul k rozvoji bolesti jiný. Mezi nejčastější patří: 

  • otok vedlejších nosních dutin s pocitem tlaku a plnosti v tvářích či na čele,
  • stres,
  • prach,
  • pyly,
  • určité potraviny (často oblíbené, například mléčné produkty),
  • kouření,
  • potravinová aditiva (jsou ve většině balených výrobků a sýrech, běžně se jedná o sodium-glutmát, tyramin a mnoho dalších),
  • potravinové chemikálie a konzervanty (sladidla, alkohol či čokoláda).  

Často pomůže prevence 

Ve většině případů, pokud nejde o těžká onemocnění, lze alergickým bolestem hlavy zabránit. Pro všechny typy bolestí platí, že je třeba identifikovat spouštěč a tomu se pak vyhýbat. Zaměřte se jak na venkovní, tak domácí alergeny. Zkuste zavírat okna, často vytírat, pořídit si speciální ložní prádlo či používat sluneční brýle, abyste zabránili vniku alergenu do očí. Nezapomínejte ani na své mazlíčky – častou jsou právě oni příčinou potíží.

3 kroky k úlevě od bolesti

Případným bolestem lze navíc ulevit i bez léků:

  • Dbejte na hydrataci – dostatek tekutin může pomoci zředit hlen v dutinách a ten pak lépe odtéká a nedráždí.
  • Inhalujte páru – zkuste to několikrát za den, například ve sprše.
  • Přikládejte na čelo teplý obklad pro lepší odchod hlenu.

Je možné zkusit i analgetika, jako jsou ibuprofen či paracetamol. Ta ale přinášejí jen krátkodobou úlevu.

Kdy vyhledat odborníka

Pokud se bolesti stále častěji opakují či zhoršují, vyhledejte pomoc alergologa. Ještě předtím by však měl váš praktický lékař vyloučit jiné příčiny potíží s hlavou. Specialista při konzultaci zhodnotí všechny projevy vaší alergie a pomůže co nejpřesněji určit, který stimul (alergen) přesně způsobuje obtíže. Poté bude schopen předepsat vám nejvhodnější léčbu. Ta často zahrnuje antihistaminika a ústní i nosní dekongestiva (látky ulevující otoku sliznic u sinus bolestí hlavy).

(cean)

Zdroje:
www.headacheaustin.com
www.acaai.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 11828

Čtěte dále

Dopad klimatických změn aneb Přichází s větrem migréna?

Odborníci se neustále pokoušejí odhalit tajemství migrén a bolestí hlavy. Většina z nich předpokládá, že roli zde hraje kombinace...

Jak bojovat s menstruačními křečemi?

Bolesti při menstruaci zná většina žen. Existují dva typy menstruačních křečí, jedny vznikají v souvislosti s kontrakcemi dělohy, druhé...

Dětská horečka: důvod ke strachu bývá jen výjimečně opodstatněný

Většina rodičů dokáže u svých potomků zvýšenou teplotu, nebo dokonce horečku rozpoznat okamžitě. Rozhodnout ale o dalším postupu, zvláště...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.