Bolí vás zuby? „Sedmička“ příznaků, které odhalí příčinu potíží!
V případě zubů lze bez nadsázky říci, že není bolest jako bolest. Akutní ostré pocity svědčí spíše pro přítomnost...
Tenzní bolesti jsou nejčastějším typem potíží s hlavou. Odhaduje se, že až polovina dospělých jimi trpí alespoň jednou za měsíc, postihují ale všechny věkové kategorie. Konstantní bolest po obou stranách hlavy někdy provází i tlak za očima. Nezpůsobujeme si potíže občas sami?
Tenzní problémy obvykle způsobují mírnou až středně těžkou bolest, často popisovanou jako tlak po celém obvodu lebky. Může být také doprovázena ztuhnutím šíje. Příznaky obvykle mizí během několika hodin, ale u těžších forem mohou trvat až několik dní. I když bolesti jsou mnohdy nepříjemné, obvykle nenarušují běžné denní aktivity.
Přestože je přesná příčina tohoto typu bolesti hlavy neznámá, jsou objasněny různé mechanismy, které mohou být jejím spouštěčem. U každého jsou ale individuální. Nejčastěji se tenzní bolesti objevují při:
Tenzí bolesti patří mezi takzvané primární bolesti hlavy (společně s migrénou a tzv. cluster bolestmi). To znamená, že sama bolest je onemocněním, a ne příznakem jiné tělesné choroby.
Většina osob trpí tenzními bolestmi jen čas od času, proto je obvykle možné je řešit i bez konzultace s lékařem. Ovšem jedinci, kteří s těmito obtížemi bojují často a kterým zasahují do běžného života, by měli odborníka vyhledat. Lze požádat o vyšetření a léčbu, která může pomoci frekvenci a intenzitu bolestí snížit. Určení diagnózy obvykle zahrnuje probrání historie vašich onemocnění, vyptání se na současné choroby, životní styl, stravu a další faktory, které se mohou na vzniku potíží podílet. Je také potřeba rozlišit tenzní bolesti od sekundárních, které jsou příznakem jiného onemocnění, a tudíž vyžadují specifickou léčbu. Bolesti hlavy s náhlým začátkem a jinými či zhoršenými obtížemi by měly být s lékařem konzultovány vždy a důkladně vyšetřeny. Zejména objeví-li se po úrazech hlavy spolu se slabostí, poruchami řeči či zmateností.
Vyhýbat se výše uvedeným spouštěčům je obecně důležitou prevencí vzniku potíží a jejich návratů. Při tenzních bolestech je většinou možné stav zlepšit pouhou změnou životního stylu.
(cean)
Zdroj:
www.news-medical.net
Jak zvládáte dlouhé cestování?
Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.