Dětské bolesti aneb Jak se dopátrat jejich příčin

Poznat, že dítě trpí bolestí, může být někdy těžké. Opravdu to tolik bolí? Nepředstírá potomek trable a nejsme my příliš starostliví? Bolest je velmi individuální záležitost a u každého se projevuje jinak. Které nejčastěji sužují děti?

Dětské bolesti aneb Jak se dopátrat jejich příčin

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Mrzutí kojenci

Na rozdíl od větších dětí, není u kojenců pláč vždy projevem bolesti. A to proto, že nářek je pro takové dítě jediným způsobem, jak vyjádřit všechny své potřeby. Podle čeho se tedy řídit?  

  • Charakter pláče se mění. Nářek způsobený bolestí zní obvykle jinak než běžný pláč dítěte. Zároveň jej obvykle není možné utišit dudlíkem, lahví, výměnou plen či mazlením.
  • Pláč během kojení. Pokud váš potomek křičí při krmení, může trpět například bolestivým zánětem ucha.
  • Neutuchající, intenzivní nářek, většinou v pravidelnou denní dobu. Toto chování je často spjaté s kolikou. Obvykle začíná ve věku 2 týdnů, vrcholí v 6. týdnu a poté zvolna ustupuje.
  • Křik a zdvihání nožiček k bříšku. Miminko může opět trpět kolikou nebo jiným vážným stavem.
  • Neobvyklé ticho. Chronická bolest může z dítěte vyždímat energii. Pak je nezvykle klidné, apatické a někdy se vyhýbá i očnímu kontaktu. 

Batolata zlobí uši

V tomto věku již naštěstí umí děti mluvit a bolest vyjádřit slovně – i když se může jednat jen o „au, au“. Také si často tisknou či drží bolestivou část těla. Tahání a tření ouška je u batolat časté. Někdy to upozorňuje na bolest, může se ale jednat také jen o zvyk. Na zánět byste měli myslet, má-li dítě horečku či příznaky nachlazení a začíná si najednou sahat na ucho.

Bolesti těch starších 

Chronické či opakující se bolesti u větších dětí a adolescentů bývají běžné. Průzkumy ukazují, že 30–40 % z nich si na bolest stěžuje nejméně jednou týdně. Poraďte se s pediatrem, abyste si byli jistí, že nejde o nic vážného. V případě potřeby je pak vhodné zjistit příčinu bolestí a začít s léčbou. 

  • Akutní bolest břicha. Potíž, jež se objevila náhle, může být způsobena virovou infekcí, ale i závažnějším stavem – například zánětem slepého střeva. Pokud vám připadá, že bolest je lokalizovaná vpravo od pupku a doprovází ji nevolnost, zvracení a dítě má tendence zaujímat jednu klidovou polohu, s velkou pravděpodobností se může jednat právě o apendicitidu.
  • Opakující se bolesti břicha a hlavy. Ustupují-li problémy s břichem po vyprázdnění, bývá na vině zácpa, méně často pak zánětlivé onemocnění střev. Pokud bříško bolí každý den bez známek nevolnosti, zvracení či průjmu, může jít o zvláštní typ migrény. Nebo se může jednat u dětí o častý, ale frustrující stav – chronické návratné bolesti břicha. Potíže s hlavou jsou často spjaty s virovými infekcemi. Ale ty, které se objevují pravidelně, v podobnou denní dobu nebo doprovázejí menstruaci, jsou tzv. migrenózního typu. Migréna se často projevuje také nevolností a přecitlivělostí na světlo.
  • Bolesti hrudníku. Objevují se, rychle mizí a znovu se vrací, pokud tlačíte na hrudník? Problémy mohou být způsobeny namožením svalů či zánětem žeberní chrupavky. Často vznikají, když dítě začíná s novým sportem. Pokud hrudník bolí po úrazu, může se jednat o zlomené žebro či kolaps plíce. Trvající bolest je vzácná a může znamenat, že dítě trpí astmatem nebo například zápalem plic. Velmi ojediněle může být bolest na hrudi u dětí způsobena onemocněním srdce. Při doprovodných potížích s dýcháním, omdléváním nebo závratěmi (a to zejména při pohybu) navštivte raději lékaře.

Jak reagovat

Pamatujte na to, že i když lékař nenalezne žádnou tělesnou příčinu bolestí, váš potomek je i tak v nepohodě. Pokud ho bolest trápí častěji během školního týdne, zkuste se zaměřit na to, co se děje v jeho třídě nebo družině. Chronické obtíže byste neměli nikdy ignorovat. Někdy je nutné povolat dokonce speciální tým lékařů, včetně psychologa a specialisty na léčbu bolesti, aby se problémy dětské bolesti vyřešily. 

(cean)

Zdroj: http://www.webmd.com/children/recognizing-symptoms-children-pain

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 615

Čtěte dále

Trápí vás bolesti? Změňte svou životosprávu!

Nezdravý životní styl může zapříčinit řadu zdravotních problémů, které se navenek projevují bolestí. Úpravou životosprávy lze proto mnohým bolestem...

Mocné počasí – 10 příkladů jeho působení na naši kondici

Meteorologické výkyvy mají dopady na zdraví mnoha lidí. Někteří jedinci jsou vůči těmto náhlým změnám citlivější a pocítí i...

Kombinace léků na bolest a alkoholu: žaludek, játra ani ledviny nepotěšíte

Chystáte se na večírek, ale rozbolela vás hlava. S lékem váháte, budete přece pít alkohol. Jenže pak si ho...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.