Fantomová bolest: je viníkem mozek?

Smířit se s amputací končetiny je samo o sobě nevýslovně těžké. Aby toho nebylo málo, část pacientů navíc trápí tzv. fantomové bolesti. Proč se objevují a co je může vyvolat, to prozradí následující řádky.

Fantomová bolest: je viníkem mozek?

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Fantomová bolest je poamputační jev, který se dříve považoval za psychologický problém. Dnes už se ví, že za tímto jevem stojí víc než jen psychika člověka. Jeho původ se nachází v míše a mozku. Fantomovou bolestí se nazývá stav, kdy má pacient pocit, že bolest přichází z části těla, která tam už není. Občas se to může plést s bolestí vycházející z pahýlu po amputované končetině, to však není fantomová bolest.

Co dokáže hlava

Typické příznaky fantomové bolesti jsou následující:

  • Nastupuje v prvních dnech po amputaci.
  • Přichází a odchází nebo může být trvalá.
  • Většinou bolest vychází z nejvzdálenější části amputované končetiny.
  • Může mít charakter vystřelující, bodavé, tlakové, tepavé nebo pálivé bolesti.
  • Někdy to může být pocit, jako když se končetina dostane do nepříjemné pozice.
  • Potíže mohou být spuštěny tlakem na zbývající pahýl nebo emočním stresem.

Skutečná příčina fantomové bolesti není známá, ale řada výzkumů pomocí zobrazovacích metod zjistila aktivitu v těch částech mozku a míchy, které byly původně se ztracenou končetinou propojené. Zčásti se tento jev dá vysvětlit jako odpověď na smíšené signály, které náš mozek vysílá do amputované končetiny ve snaze zjistit, co se děje. Tou odpovědí je základní signál upozorňující na to, že něco není v pořádku, tedy bolest.

Individuální prožívání

I když se neví, proč u některých pacientů fantomová bolest vzniká a u některých ne, jsou známy rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost jejího výskytu:

  • Bolest v končetině před amputací velmi silně zvyšuje riziko bolesti i po operaci; je to proto, že mozek se drží vzpomínky na bolest a pokračuje ve vysílání bolestivých signálů i po odstranění končetiny.
  • Dalším rizikovým faktorem je pahýlová bolest po amputaci. Pacienti, kteří trpí problémy s pahýlem, ve většině případů cítí i fantomovou bolest. Pahýlová bolest je většinou způsobena abnormální růstovou aktivitou tkání na poškozených nervových zakončeních.
  • Dalším důvodem pro vznik tohoto problému je špatně sedící umělá končetina. Proto je vždy důležité, aby protéza dobře seděla a aby se pacient naučil ji správně nasazovat a používat.

(krot)

Zdroj: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/phantom-pain/basics/definition/con-20023268

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 10743

Čtěte dále

Pozor na množství analgetik, větší dávky mohou velmi uškodit!

Bolest je stav, který umí moderní medicína řešit. Nejlepší je ale svěřit se do rukou odborníků. Ordinujete-li si léky...

Jak bojovat s menstruačními křečemi?

Bolesti při menstruaci zná většina žen. Existují dva typy menstruačních křečí, jedny vznikají v souvislosti s kontrakcemi dělohy, druhé...

Berete analgetika bez ohledu na dávky? Pozor na alergii!

Léky proti bolesti má doma snad každý z nás. Bereme je při malých i zásadnějších potížích s tím, že...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.