Hlava jako ve svěráku? Napijte se a protáhněte

Trávíte-li celý den sezením u počítače, možná vás často bolí hlava. Jak problém řešit a hlavně jak mu předcházet, to napoví následující řádky.

Hlava jako ve svěráku? Napijte se a protáhněte

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Po celodenní práci v kanceláři se řada lidí potýká s bolestmi hlavy, zad a krční páteře. Mohou být vyvolány mnoha faktory. Jedním z nich je nedostatečný pitný režim. Obecně platí pravidlo, že dospělý člověk by měl za den vypít 40 ml tekutin na jeden kilogram své tělesné hmotnosti. Další příčinou může být dlouhé sezení a práce na počítači. Krční páteř je namáhána mimo jiné při špatném umístění monitoru a ztuhlost šíjových svalů pak může bolest hlavy vyvolávat.

Rychlá pomoc 

Procvičit ztuhlé svaly lze třeba během pauzy. Nezapomínejme také na další rizika, která s sebou práce v kanceláři přináší – například rozvoj syndromu karpálního tunelu nebo žilní trombózy. Nabízíme jako inspiraci následující cvičení. 

  • Uvolnění krční páteře. Pohodlně se posaďte, uvolněte ramena a hlavou otáčejte střídavě na levou a pravou stranu. 
  • Protažení zápěstí. Pomocí prstů pravačky zatlačte na dlaňovou plochu ruky levé a poté ruce prostřídejte. Protažení zápěstí pomůže předcházet útlaku cévních a nervových struktur a rozvoji syndromu karpálního tunelu. 
  • Prevence hluboké žilní trombózy. Při dlouhodobém sezení se zvyšuje riziko rozvoje trombózy. Plosku nohy položte na zem, střídavě zvedejte a pokládejte patu. Špičku chodidla nechte na zemi. 

Voda a pohyb  

Nedostatkem pohybu může docházet ke ztuhnutí svalstva a mimo jiné také ke vzniku bolesti hlavy. Jednoduché cviky svaly sice uvolní, ale z dlouhodobého hlediska je nejlepší prevencí pravidelná sportovní aktivita. Doporučuje se alespoň 150 minut cvičení týdně. Pro osoby, které trpí častými bolestmi hlavy, je vhodná třeba jóga, rychlá chůze nebo plavání. Nesmí se též podceňovat pravidelný pitný režim. Je-li nedostatečný, může mít na vzniku bolestí hlavy rovněž svůj podíl.  

(idav)

Zdroje:
www.achenet.org
www.migrainetrust.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 10024

Čtěte dále

Chřipku nepřecházejte, riskujete vážné komplikace!

I když jste zdraví jako řípa, chřipka vás může skolit na mnoho dnů až týdnů. A i když se...

Šílíte při orgasmu bolestí hlavy? Neberte to na lehkou váhu!

„Dnes ne, miláčku, bolí mě hlava.“ Tato věta není jen otřepanou výmluvou žen. Tuto potíž znají také ti, kteří...

Dětská horečka: důvod ke strachu bývá jen výjimečně opodstatněný

Většina rodičů dokáže u svých potomků zvýšenou teplotu, nebo dokonce horečku rozpoznat okamžitě. Rozhodnout ale o dalším postupu, zvláště...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.