Kombinace léků na bolest a alkoholu: žaludek, játra ani ledviny nepotěšíte

Chystáte se na večírek, ale rozbolela vás hlava. S lékem váháte, budete přece pít alkohol. Jenže pak si ho vezmete, stejně jako většina lidí v podobné situaci. Co po koktejlu pilulek a alkoholu hrozí našemu organismu?

Kombinace léků na bolest a alkoholu: žaludek, játra ani ledviny nepotěšíte

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Paracetamol je běžný lék, který většina lidí užívá k tišení bolesti nebo ke snížení vysoké teploty. Kombinace analgetik s obsahem paracetamolu a alkoholických nápojů však představuje výrazné nebezpečí pro játra. V případě jedné tablety je riziko nízké, ovšem konzumace většího množství tohoto léku a alkoholu přináší nevratné změny. Obojí působí na játra toxicky, mění jejich strukturu a způsobuje odumírání buněk. Poškození jater se projeví:

  • žloutenkou,
  • zvýšenou teplotou,
  • bolestmi svalů a kloubů,
  • nevolností, zvracením a nechutenstvím.

Pokud tedy užíváte léky proti bolesti s obsahem paracetamolu, raději se pití alkoholu vyhněte.

Pozor na žaludek! 

Ibuprofen je bezpochyby nejpoužívanějším analgetikem dneška. Důvod je prostý. Léčivo dobře účinkuje na široké spektrum bolestí a vykazuje poměrně nízký výskyt nežádoucích účinků. Kombinace alkoholu a ibuprofenu není tolik dramatická jako v případě paracetamolu. Když si před večírkem vezmete jednu tabletu a pijete střídmě, nic závažného se neděje. Pokud však užijete větší množství ibuprofenu a současně to přeženete s konzumací alkoholu, riskujete vznik závažných zažívacích obtíží.

  • Ibuprofen i alkohol totiž dráždí sliznici žaludku a jejich vzájemná kombinace tak může způsobit žaludeční krvácení.
  • Riziko podráždění sliznice lze snížit tím, že ibuprofen užijete společně s jídlem nebo zvolíte lékovou formu v podobě šumivých granulí. Příkladem může být přípravek Brufedol, který je obzvláště šetrný k sliznici zažívacího systému.
  • Na pozoru by se měli mít i jedinci trpící poruchou funkce ledvin a jater, kteří by případné braní ibuprofenu měli předem konzultovat s lékařem. V jejich případě je pochopitelně konzumace alkoholu absolutně nevhodná.

Vždy vítězí střídmost 

Drtivá většina lékařů vůbec není zastáncem pití alkoholu při užívání léků proti bolesti. Když si však občas dáte jednu skleničku na malé množství analgetika, nic hrozného se neděje. Na pozoru by se ale měli mít jedinci trpící chorobami zažívacího systému nebo poruchou funkce jater a ledvin.

(holi)

Zdroj:
www.nhs.uk

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 25371

Čtěte dále

Dopad klimatických změn aneb Přichází s větrem migréna?

Odborníci se neustále pokoušejí odhalit tajemství migrén a bolestí hlavy. Většina z nich předpokládá, že roli zde hraje kombinace...

Trojklaný nerv dokáže udělat ze života peklo

Bolest trojklaného nervu je jednou z nejintenzivnějších bolestí, se kterou se lze vůbec setkat. Život s touto potíží je...

Řešení bolesti aneb od vrtání lebky až po anestezii

Kdysi dávno člověk dokázal pochopit jen bolest, která byla „vidět“ – řezná zranění či škrábance. Nedokázal si ale dost...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.