Vyhýbáte se lékům? S bolestí pomůže deset ryze přírodních bojovníků

Trápí vás bolesti hlavy, kloubů nebo vás opět bolí v krku? Pak vězte, že nemusíte automaticky sahat po lécích proti těmto útrapám. Účinné řešení totiž nabízí samotná příroda. Nabízíme proto deset léčivých bylin, které jsou při řešení bolesti využívány již po celá staletí.

Vyhýbáte se lékům? S bolestí pomůže deset ryze přírodních bojovníků

Sdílení článku
Podělte se o článek.

1. Zázvor. Od nepaměti je známý jako přírodní metoda tišení bolesti. Například v Indii se jedná o nejvíce užívaný přírodní lék. Výzkumy potvrzují jeho pozitivní účinky při bolestech kloubů a svalů.

2. Kopretina řimbaba. Česká bylinka je vhodná na léčbu migrén, bolestí zubů i při žaludečních nevolnostech. Její pravidelné užívání dokonce může snížit riziko rozvoje migrény až o 70 %.

3. Kapsaicin. Tato látka se v hojném množství nachází v pálivých papričkách. Možná trochu paradoxně je současně zodpovědná jak za pálení, tak i potlačování bolesti. Extrakt z kapsaicinu by se v budoucnu mohl stát složkou léků proti bolesti.

4. Kurkuma. Exotické koření podle výzkumů působí protizánětlivě a potlačuje bolest u kloubních onemocnění. Prokazatelně tak ulevuje pacientům s revmatickými chorobami.

5. Čertův dráp. Tato rostlinka pochází z jižní Afriky a používá se v různých lékových formách především pro podpůrnou léčbu kloubních bolestí. Název získala kvůli bizarnímu tvaru svých plodů.

6. Čekanka obecná. Ve středověku byla této rostlině přisuzována kouzelná moc. Kdo se natřel čekankou, získal krásu a všeobecný úspěch. V dnešní době se odvary z čekanky mohou používat při bolestech způsobených obtížemi se žlučovými a ledvinovými kameny.

7. Kozlík lékařský. Tradičně se bere proti úzkosti a nespavosti. Díky svým uklidňujícím účinkům působí i proti bolestem hlavy, jež jsou způsobené přetažením, přepracováním a nadměrným stresem.

8. Šalvěj obecná. Tato bylina se běžně používá při léčbě bolestivých onemocnění dutiny ústní a horních cest dýchacích. Šalvěj působí protizánětlivě a baktericidně, ve vysokých dávkách však vykazuje toxické účinky. Při jejím užívání je tedy zapotřebí jisté opatrnosti.

9. Konopí seté. Konopí je vhodné při chronické neztišitelné bolesti u nádorových onemocnění, degenerativních chorob pohybového aparátu a zánětlivých revmatických nemocí. Jedná se o bezpochyby nejvíce diskutovaného zástupce rostlinné říše, který má spoustu příznivců i odpůrců.

10. Kontryhel obecný. Čaj připravený z kontryhelu má protizánětlivé účinky, tlumí menstruační krvácení a působí proti bolestem tohoto období. Je tak možnou přírodní alternativou běžných analgetik při bolestivé menstruaci.

Opatrnost je na místě

Léčivé bylinky se v terapii bolesti užívají už celá staletí. Některé účinky těchto rostlin však doposud nebyly podloženy žádnými kvalitními vědeckými výzkumy. Proto je lepší k přírodním léčivům proti bolesti přistupovat opatrně. Na pozoru by se měly mít těhotné ženy, jelikož velká část z těchto bylin může nepříznivě ovlivnit vývoj plodu. Pokud trpíte bolestmi, které neustoupí ani po podání běžných analgetik, navštivte lékaře. Ani účinky garantované samotnou přírodou nejsou totiž všemocné a na některé typy bolestí neúčinkují.

(holi)

Zdroj:
www.everydayhealth.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 14730

Čtěte dále

Jak prožít Vánoce v pohodě

Ačkoli by měly být Vánoce svátky klidu, paradoxně jsou pro mnohé spíše významným zdrojem stresu. Řeší se finance, nedostatek...

Dopad klimatických změn aneb Přichází s větrem migréna?

Odborníci se neustále pokoušejí odhalit tajemství migrén a bolestí hlavy. Většina z nich předpokládá, že roli zde hraje kombinace...

Růst zoubků? Čtyři tipy, jak dítěti ulevit

Slinící mrzuté miminko a proplakané noci. Období prořezávání prvního chrupu není nic příjemného ani pro dítě samotné, ani pro...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.