Seznamte se s mýty o analgetických přípravcích

Analgetika jsou léky užívané a občas i zneužívané širokou veřejností a podle toho vypadá také jejich pověst. Někteří lidé na svůj oblíbený přípravek nedají dopustit a v podstatě neopouštějí domov bez jeho patřičné zásoby v kabelce.

Seznamte se s mýty o analgetických přípravcích

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Analgetika jsou léky užívané a občas i zneužívané širokou veřejností a podle toho vypadá také jejich pověst. Někteří lidé na svůj oblíbený přípravek nedají dopustit a v podstatě neopouštějí domov bez jeho patřičné zásoby v kabelce. Podle jiných jsou naopak všechna analgetika návykové a krajně podezřelé výrobky, které nás nacpávají škodlivou chemií. Jak už to většinou bývá, pravda je zhruba někde uprostřed.

Mýtus jedna – analgetika jsou vždy škodlivá, náš zdravotní stav zhoršují a do těla pumpují škodlivou chemii: Koho již někdy něco opravdu pořádně bolelo a zažil úlevu po požití příslušného léku s analgetickým účinkem, ten již nikdy nemůže tyto léky úplně zatracovat. Občasné užívání analgetik v běžných dávkách náš organismus nezatěžuje škodlivinami o nic víc než běžná strava, znečištěný vzduch nebo například trocha alkoholu.

Mýtus číslo dvě – volně prodejná analgetika jsou zcela neškodná a kromě těhotných žen a úplně malých dětí je může užívat kdokoli a v jakémkoli množství: Přestože analgetika v běžných dávkách neškodí, vždy k nim musíme přistupovat jako k léčivým přípravkům, to znamená neužívat je zbytečně. Nadměrné dávky i běžných analgetik mohou člověku přivodit zdravotní komplikace, jako je například krvácení v trávicím traktu. Opatrní musíme být také při podávání léků dětem – například kyselinu acetylsalicylovou (aspirin) by neměly užívat děti mladší šestnácti let.

Opiáty vzbuzují emoce

Ať už si lidé o lécích na bolest, které jsou běžně k dostání v lékárnách, myslí cokoliv, stále to není nic proti emocím a mýtům, které obestírají opiáty (například morfin).

První mýtus – lidé užívající morfin se na něm stanou závislými: Lidé užívající opiáty kvůli bolesti obvykle nemají tendenci zbytečně vyhledávat svoji "drogu". Pokud je bolest pod kontrolou, nepožadují další dávky opiátu. Někdy je možné dávky léku dokonce snížit.

Druhý mýtus – lidé užívající opiáty jsou natolik utlumení, že nejsou schopni normálně vnímat a reagovat: Je pravda, že v počátcích léčby opiáty se lidé často cítí ospalí. Na tento sedativní vliv si však tělo poměrně rychle vybuduje rezistenci a většina lidí se při správném dávkování léku necítí "utlumeně".

Třetí mýtus – opiáty se nesmí začít užívat příliš brzy, aby byly dostatečně účinné, když jich bude opravdu potřeba: Pokud začneme opiáty užívat v počátcích vážného onemocnění, neznamená to, že nebude později možné zvýšit dávky, když bolest případně zesílí. Vyšší dávka opiátů bude vždy znamenat i účinnější tlumení bolesti.

(vek)

Zdroj: www.hospicenet.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 4455
Děkujeme Vám za Váš hlas.

Čtěte dále

Trpíte bolestí hlavy? Řešením je zdravý spánek!

Odpočinek má nesmírně důležitý význam jak pro psychickou pohodu, tak pro fyzickou kondici. Pohodový spánek je mimo jiné i...

Dejte sbohem zimním bolestem kloubů

Máte pocit, že vás kolena zlobí víc a víc při každém poklesu teplot? Pokud trpíte onemocněním kloubů, stávající chladné...

I běžná analgetika mohou uškodit. Komu především?

Nesteroidní antirevmatika jsou bezpochyby nejpoužívanějšími léky proti bolesti. Do této skupiny léčiv se řadí i léty prověřený ibuprofen. Ačkoliv...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.