Bolest hlavy, migréna

Bolesti hlavy jsou velmi běžným druhem bolesti a zcela se vyhýbají jen málokomu. Je důležité říci hned zpočátku, že časté bolesti hlavy nejsou normální a zasluhují si pozornost a péči. Je běžné, že kdekoho bolí hlava, když nepije, a je tak večer odvodněný, dehydratovaný. To se může občas stát, a pokud hlava bolí snesitelnou bolestí jednou za několik týdnů, není to důvod k lékařskému vyšetřování.

Pokud vás ale hlava bolí každý týden nebo i častěji, situace rozhodně stojí za řešení. Je smutnou pravdou, že málokterý klinický lékař bude schopen s vámi pečlivě a trpělivě vyhledávat spouštěče bolestí hlavy a často se spokojí s doporučením analgetické terapie. Bolesti hlavy bývají způsobeny nevhodnou životosprávou, nedostatkem spánku, stresem, pobytem uvnitř místností s prachem, chemikáliemi, kladnými ionty z elektroniky, osobními starostmi, … Rozhodně vždy stojí za to snažit se vyhledat rytmus bolestí a vytipovat pravděpodobné důvody.

Migrény jsou zvláštním druhem bolestí hlavy. Oproti běžným bolestem bývají mnohem intenzivnější, často je obtížné vystopovat spouštěče a člověka doslova invalidizují. Bolesti mohou trvat i dlouhé dny, řada migreniků během nich nesnáší žádné smyslové podněty, zavírají se potmě do místností a každý zvuk jim působí trýznivé bolesti. Mimoto mívají silně podrážděné vegetativní nervy a často zvrací nebo se mohou potit. Pravá migréna si zasluhuje plnou farmakologickou podporu, na její zvládnutí bývají ale klasická analgetika krátká.

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.