Bolest po pásovém oparu

Pásový opar je virové onemocnění způsobované virem varicella zoster. Tento virus je naprosto běžný, většina lidí se jím nakazí už v dětství, prvotní infekce se projevuje planými neštovicemi. Virus se během infekce "schová" do nervové tkáně, kde pak celoživotně zůstává "spát". Někdy se "probudí" – bývá to zvláště při oslabení organismu – a z nervů se šíří do kůže. Způsobuje výsev velmi bolestivých puchýřků, které jsou umístěny nad průběhem nějakého nervu. Pásový opar má své jméno podle typického výsevu boláků do pásů, označujících vlastně průběh nervu.

I po zahojení boláků na kůži přetrvává často ještě bolest neuralgická, způsobená virovým podrážděním nervu. Tato bolest bývá dosti intenzivní. Představuje učebnicový příklad bolesti, která nemá fyziologický smysl, a kterou je tudíž na místě tlumit léky.

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.