Bolest při cukrovce

Diabetes mellitus neboli cukrovka je onemocnění typické poruchou hospodaření s cukrem. Základní cukr v krvi se jmenuje glukóza. Při cukrovce, zvláště u pacientů, kteří nedodržují režim, bývá hladina krevního cukru (glykemie) vysoká. Nadbytek cukru pak poškozuje veškeré tkáně, které s ním přicházejí do styku, zvláště cévy. Onemocnění cukrovkou se tak rádo komplikuje, přičemž velmi častou komplikací je poškození nervů, neuropatie, v tomto případě nazývaná diabetická. Tato neuropatie se zprvu častěji projevuje jako poruchy čití – vypadává pocit hmatu, objevují se různé zvláštní pocity. Přidat se pak může bolest. Tato bolest vznikla poškozením nervu, a je proto typicky chronická. Zasluhuje si určitě dvě věci.

Za prvé zlepšit životosprávu a za druhé zabezpečit lepší tzv. kompenzaci diabetu. Tímto výrazem lékaři označují srovnání, normalizaci hladiny krevního cukru. Poškození nervů lze číst jako oranžovou kontrolku v automobilu. Pozor!

Za druhé si neuropatická bolest jistě zaslouží tlumení léky. Vhodné je použít NSA jako léky volby.

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.