Bolest zad

Bolesti zad jsou nesmírně rozšířené a jistě patří k nejběžnějším druhům bolesti. Na bolesti zad by neměla být používána analgetika, alespoň ne jako léky první volby. Bolesti zad jsou dány nerovnoměrnou zátěží páteře nebo nevhodnou pozicí u počítače. Židle "západního" střihu, tedy běžná židle, představuje velkou zátěž pro páteř, neboť sezení na židli s vodorovnou plochou vede k hrbení. Mnohem vhodnější je posed na alternativních sedátcích konstrukce typu bicyklového nebo koňského sedla.

Nedostatek vhodného pohybu, pasivní posedávání, ochabování svalů trupu, to vše vede k rozvoji bolestí zad. Účinnou odpovědí na tyto bolesti je protahování a strečink a samozřejmě také posilování svalů trupu. Důležité nejsou jen svaly podél páteře (paravertebrální svaly), ale i svaly břišní, přímé i šikmé.

V některých případech nemusí být cvičení dostatečnou obranou před bolestmi – a to se týká především zranění páteře včetně výhřezů plotýnek a také pokročilých degenerativních změn. Pak je na místě přemýšlet i o soustavné léčbě bolesti.

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.