Bolest zubů

Zuby bolí z mnoha různých příčin. Někdy jde o zubní kaz, jindy zuby rostou. Velmi bolestivé dokážou být záněty v okolí zubu, ačkoli nejčastější povrchový zánět dásně v okolí zubu (paradentóza) je bolestivý jen minimálně, pokud vůbec.

Růstové bolesti zubů bývají svízelné a už u miminek způsobují bezesné noci. V dospělosti rostou pouze zadní stoličky, tzv. zuby moudrosti. Často je to velmi nepříjemná zkušenost, na zuby není často v čelisti místo, rostou týdny i měsíce a bolestivě se prořezávají. Zub lze případně vytrhnout, ale někdy teprve až když se prořezal, proto je bolestivý růst zubu moudrosti typickým příkladem bolesti, kterou je vhodné tlumit léky.

Naproti tomu bolest z kazu je velmi nemoudré potlačovat léky. Kaz si žádá rychlé ošetření stomatologem a jakékoli oddalování zákroku, k němuž může úleva od bolesti vést, je nežádoucí.

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.